Nákup iPhone z Aliexpress.com z Číny

S rostoucí globalizací a znalostí angličtiny roste i chuť nakupovat v zahraničí za většinou nižší ceny. Zejména v posledních několika letech stoupl v oblibě populární činský portál Aliexpress.com. Tento čínský server lze s nadsázkou přirovnat k eBay nebo Aukru. Aliexpress.com je tržiště, kde prodávat může téměř kdokoliv ať už se jedná o výrobce a nebo přeprodejce. Protože se jedná o Čínu, tak drtivá většina prodejců jsou právě činské firmy, které rozesílají své zboží mnohdy i zdarma do celého světa.
 


 
Nejen u Aliexpress.com, ale i jiných e-shopů mimo EU je vhodné si dávat pozor na padělky. Dnes již není problém vyrobit velmi zdařilý klon iPhone 6.

Na Aliexpress.com budete platit platební kartou zadáním čísla karty (a kódu z druhé strany karty). Platit budete v naprosté většině předem a v $ dolarech. Obrovskou výhodou je fakt, že informace o platební kartě zůstavají pouze na serveru Aliexpress.com, jednotlivý prodejci se k těmto údajům nedostanou. Platíte tedy serveru Aliexpress.com a ne přímo prodejci. Po zakupení Vám začíná běžet tzv. ochraná lhůta (přibližně 40 dnů), ve které můžete otevřít stížnost a to zejména v případě, kdy nejste se zbožím spokojeni a prodejce nereaguje. Jakmile otevřete tuto stížnost, do konfliktu vstupuje Aliexpress jako mediator a snaží se Vám pomoci, ale hlavně se zastaví výplacení peněz prodejci, proto i prodejce pokud hrál leklou rybu najednou začne velmi čile komunikovat.

Doba dodání zboží se může velmi lišit, záleží na volbě dopravce, ale u toho nejlevnějšího (zdarma) je nutné počítat 20-40 dnů, u drobné elektroniky a tzv. gadgetů to může být ve výjmečných případech i 10-14 dnů. Pokud je v Číně oslava Nového roku nebo nějaká politická akce, počítejte až s 60 dny. Využitím expresní kurýrní služby jako jsou TNT, EMS, Fedex apod. můžete dobu dodání výrazně zkrátit, ale připlatíte si – většinou $30.

Pokud budete vyhledávat zboží, je dobré si přečíst reference prodávajícího a například není na škodu si vyfiltrovat prodejce s většími počty uskutečněných objednávek (orders). Někteří prodejci nabízí zaslání zboží z jejich skladu v EU, tuto možnost si vždy pečlivě ověřte, protože v EU mohou být i sklady ve speciálním režimu, které nespadají do zóny volného obchodu.
 


 

Kolik stojí přivést iPhone z Číny

 • cena za telefon (kurz je vypočten dle akt. kurzu vaší banky/prodej)
 • zboží má hodnotu nad €22, bude třeba uhradit DPH ve výši 21%
 • na elektroniku se CLO neplatí
 • celní řízení vychází přbližně od 250-700Kč (dle toho kdo Vás zastupuje: ČP, DHL…)

 
Na různých diskuzních fórech najdete rady a tipy jak se platbě DPH vyhnout, je dobré si být vědom toho, že odvést DPH je povinnost každého příjemce zboží nebo služby a ne celní správy. Pokud je tedy zboží v ceně nad €22, je třeba kontaktovat úřad celní správy a nechat dodanit zboží dle skutečné hodnoty.

Co se stane když nedoplatíte DPH? Jedná se o krácení daně z přidané hodnoty se všemi následky. Pokud na takový počin přijde Finanční úřad, může dopočítat daň až 3 roky zpětně ode dne kdy měla být daň uhrazena a k tomu připočítat značné penále.
 

Na kolik vyjde iPhone z Aliexpress.com

ModelOrientační cenaDopravaDPH (21%)Celní řízeníCelkem
(16GB) iPhone 5$186 / 4.705 Kč$0988 Kč250 Kč5.943 Kč
(16GB) iPhone 5C$189 / 4.782 Kč$01.005 Kč250 Kč6.037 Kč
(16GB) iPhone 5S$271 / 6.857 Kč$01.440 Kč250 Kč8.547 Kč
(16GB) iPhone 6$503 / 12.726 Kč$02.673 Kč250 Kč15.650 Kč

*Dnešní kurz $ = 25.3 Kč
 

Dokumenty pro celní řízení

 • faktura nebo sken z eshopu (invoice)
 • výpis z účtu s uvedenou platbou (DPH se bude počítat z celé ztržené částky)
 • popis zboží
 • deklarace, že se jedná o individuální dovoz nekomerčního charakteru

 

Kdy se platí DPH a CLO při dovozu z Číny

 • DPH se neplatí při individuálním dovozu zboží do ceny €22
 • DPH se platí z celkové ceny (tedy i vč. dopravy)
 • CLO se platí při individuálním dovozu zboží do ceny €150
 • Na některé kategorie zboží se CLO neplatí vůbec (například elektronika)
 • V rámci EU se DPH a CLO při individuálním dovozu zboží neplatí

 
 

...Kategorie: Nákup a Prodej
Štítky / Tagy: , , , ,

Podobné

Copyright © 2015 - 2022 CHECKiPhone.eu Všechna práva vyhrazena. Powered by Webiny.cz.
Kontakt / Exporty: RSS | Sitemap